Sport Waikato’s Sports Awards season is all go for the upcoming District Sports Awards, celebrating the 2019 sporting excellence in our region. 
 
Nominations have now closed and judging has taken place for the District Sports Awards held throughout November. Most of the districts in the region have their own awards event with category winners going forward to be considered for the prestigious Brian Perry Waikato Regional Sports Awards, held on Thursday 30th January 2020.
 
Sport Waikato CEO Matthew Cooper says he is impressed with the quality of nominees from a wide variety of sports nominated this year.
 
“It’s so encouraging to see the range of sporting codes represented in the nominations with everything from surfing to hockey, and cue sports to motor sport. Thanks to all those who took the time to nominate - the sporting talent in our region is inspiring and I am really looking forward to our awards evening and celebrating our district’s success,” Cooper said.
 
The Waikato District Sports Awards supported by Waikato District Council will this year be held at the Waahi Paa Marae in Huntly on Wednesday 20 November with awards starting at 6.30pm. A buffet dinner is included in the evening and the night will be hosted by Hone Rapana, with special guest speaker Casey Kopua.
 
Tickets cost $30.00 and are available for purchase online at www.sportwaikato.org.nz/awards..
 
Sport Waikato District Sports Awards events will take place in Taupo, South Waikato, Waikato, Waipa, Matamata-Piako, Otorohanga, Waitomo, Hamilton and Hauraki/Thames-Coromandel districts during the month of November. Check out www.facebook.com/sportwaikato to follow the announcements of the winners on each of the awards nights.
 
Ends. 
 
Melanie Wilson - Sport Waikato, Waikato District Coordinator
07 828 8497 or 021 192 2559 or email waikato@sportwaikato.org.nz  

Lisa Bishop – Communications Advisor
07 858 5388 or 021 240 9171 or email lisab@sportwaikato.org.nz 

 

WAIKATO NOMINEES

 
Administrator
Brad Watson  Rugby Union
Cecilia Heta  Basketball
Darren Ussher  Netball
Janet Olsen  Rugby Union
Kieran Maka-Buisson Rugby Union
Laura Millward  Rugby Union
Michelle Tarrant  Surfing
Miki McGonagle  Rugby Union
Shaun Jackson  Multiple Sports
 
Club
Kia Ora Netball Club
Raglan Point Boardriders Club
Rahui Pokeka Kyokushin Karate
Sunset Beach Surf Lifesaving Service Inc.
Taniwharau Rugby League Club
 
Coach
Antoinette Lichtwark Badminton
Ella Henry  Netball
Jared Williams  Football
Larry Fisher Surfing
Mike Wilson  Rugby League
Shane Edwards  Surf Lifesaving
 
Emerging Talent
Zak Fuller  Motor Sport
 
Innovation in Sport & Recreation
Meremere Drift Park/Drift Academy
Sagittarius Sisters Community Dance School
SHP2Fitness (Suzy's Health Path)
 
Secondary School Sportsman
Caleb Cutmore  Surfing
Caolin Hewitt-Swaine Football
Deon Stevenson  Cue Sports
Flynn Beetham  Cue Sports
Jayden Willoughby Surfing
Kora Cooper  Surfing
Manaia Ngataki-Matthews Rugby League
Thomas Murray  Swimming
 
Secondary School Sportswoman
Amber Wareham  Netball
Anouk Van Dijk  Netball
Brie Bennett  Surfing
Charlotte Hyland-Mills Swimming
 
Official
Daniel Goodman  Hockey
Joanne Hobson  Surf Lifesaving
William Kopa  Netball
Wirihana Wilson  Netball
 
Secondary School Contribution to Sport
Hannah Ussher  Netball
 
Service to Sport
Bill Robin  Rugby Union
Eileen Bateup  Golf
Graeme (Mintie) Mead Motor Sport
Honey Moana  Netball
John Woodward  Golf
Leytia Leota-Preston Netball
Marlene Lynam  Tramping
Martin Tumata  Golf
Red Wootton  Motor Sport
 
Sportsman
Alex Rees  Floorball
Billy Stairmand  Surfing
Brad de Thierry  Cycling
Lucas McKinnon  Martial Arts
 
Sportswoman
Charlotte Aroa  Equestrian
Robyn Pellow  Golf
Taylor Shrimpton  Surf Lifesaving
 
Team
Eastern Waikato Netball Centre Under 15s Representative Team 2019
Ngaruawahia High School Junior Netball Team
Sunset Beach Lifeguard Service Inflatable Rescue Boat Team
Taniwharau 18s Girls Rugby League Team
Turangawaewae Waka Sports Team
 
 
 

Waikato District Sports Awards 2019 nominations are in!

More News Articles

~/getmedia/7e55427a-1515-4e9c-b732-0c136d53c8ee/TPO_Sportsperson-Premier-Award_Emile-Richardson.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 Wairakei Resort Taupo District Sports Awards winners announced!

2019 Wairakei Resort Taupo District Sports Awards winners announced!

09/11/2019

Emile Richardson wins both Sportsperson and Premier Awards at the Wairakei Resort Taupo District Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/e0a1337d-4ce6-425e-9867-0ced9000c40c/Community-Coach-John-Goodwin-with-Sport-Waikato-Trustee-Chris-Milne.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 Hamilton City Sports Awards winners announced!

2019 Hamilton City Sports Awards winners announced!

08/11/2019

Track and field coach John Goodwin named Community Coach of the Year at the Hamilton City Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/d30c0e8f-961f-410f-ad5d-485e174c9019/Team_Bulklines.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 The Lines Company Otorohanga District Sports Awards winners announced!

2019 The Lines Company Otorohanga District Sports Awards winners announced!

07/11/2019

Bulklines Otorohanga Men’s A Football Team takes out Team of the Year for the third year in a row at The Lines Company Otorohanga District Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/e244122e-ab89-4739-b32a-0ad213c57afb/Events.png.aspx?width=5333&height=3000&ext=.png
Hauraki/Thames Coromandel District Sports Awards 2019 nominations are in!

Hauraki/Thames Coromandel District Sports Awards 2019 nominations are in!

25/10/2019

Hauraki/Thames Coromandel nominees have been announced!

Click to read more

Working...