Sport Waikato’s Sports Awards season is all go for the upcoming District Sports Awards, celebrating the 2018 sporting excellence in our region.  

Nominations have now closed and judging has taken plaace for the District Sports Awards held throughout November. Most of the districts in the region have their own awards event with category winners going forward to be considered for the prestigious Brian Perry Waikato Regional Sports Awards, held on Thursday January 31st, 2019.

Waitomo Coordinator Dede Downs says she is impressed with the quality of nominees from a wide variety of sports nominated this year.

 “It’s so encouraging to see the range of sporting codes represented in the nominations with everything from basketball to croquet, and motor sport to Ki-o-Rahi. Thanks to all those who took the time to nominate - the sporting talent in our region is inspiring and I am really looking forward to our awards evening and celebrating our district’s success,” Downs said.
 
The Lines Company Waitomo District Sports Awards will this year be held at the Les Munro Centre in Te Kuiti on Monday 26 November with awards beginning at 7pm. Supper is included in the evening and we will hear from guest speaker David Nyika and MC Eric Murray. Additional tickets are available for purchase from your local Sport Waikato Office, 96c Rora Street, Te Kuiti i-Site or pay online at www.sportwaikato.org.nz/awards. Tickets cost $20.00.
 
Sport Waikato District Sports Awards events will take place in Taupo, South Waikato, Waikato, Waipa, Matamata-Piako, Otorohanga, Waitomo, Hamilton and Hauraki/Thames-Coromandel districts during the month of November. Check out www.facebook.com/sportwaikato to follow the announcements of the winners on each of the awards nights.


WAITOMO NOMINEES

 

Administrator                                                        

Caroline Albany Badminton
Dawn Morrow Shearing
Erin Brookes Rugby Union
Sue Alcock Golf
 

Club                                                                                                    

New Zealand Shearing Championships Shearing
North King Country Motorcycle Club Motor Sport
Te Kuiti Squash Rackets Club Squash
 

Coach

David Stephens Multiple Sports
Graeme Plenderleith Gymnastics
Jason Turner Basketball
Jono Sheehan Rugby Union
Maurice Ngatai Basketball
Rachel Hopper Karate
Rangi Te Whare Touch Rugby
Tui Anderson Netball
 

Emerging Talent

Isaac Pethybridge Football
Jacob Coffin Rugby Union
Nathaniel Wrack Football
 

Innovation in Sport & Recreation

Ko1  Aroha
Te Kuiti High School This is ME® Leadership Group
Te Kuiti High School – Te Nehenehenui Ki-o-Rahi Competition
 

Secondary School Sportsperson                             

Barney Rawiri Rugby Union
Caleb Davey Squash
Hannah Brough Rugby Union
Heath Barnsdall Shearing
Katie Corbett Athletics
Sam Anderson Squash
Samantha Corbett Athletics
Samantha Kelly Motor Sport
 

Official                                                                  

Anthea Tata Basketball
James Opie Rugby Union
Renee Kumeroa Netball
Saxon Jerry Ki-o-Rahi
Te Mania Borell Basketball
 

Secondary School Contribution to Sport                 

Morgan Hussey Netball
Paige Coffin-Bell Netball
Poupatate Jerry Rugby Union
 

Service to Sport                                                     

Bill Ball Netball
Brian Watson Bowls
Margaret McQuilkin Bowls
Margo Watson Bowls
Mike Wagstaff Snow Sports
Peter Lange Shearing
Sue Wagstaff Snow Sports
Taini Noble Multiple Sports
 

Sportsperson                                                         

Chris Lord (Junior) Woodchopping
Heather Richardson Croquet
James Tarrant Shooting
Zaffah Ali Body Building
 

Team                                                                                       

Coast Prezzies Netball
HSOG Netball
Te Kuiti Bowling Men's Pairs Bowls
Te Kuiti High School Girls Basketball Team Basketball
Te Kuiti High School Junior Boys Basketball Team Basketball
Te Kuiti Squash Club Ladies C Team Squash
 
 

The Lines Company Waitomo District Sports Awards nominations are in!

More News Articles

~/getmedia/7e55427a-1515-4e9c-b732-0c136d53c8ee/TPO_Sportsperson-Premier-Award_Emile-Richardson.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 Wairakei Resort Taupo District Sports Awards winners announced!

2019 Wairakei Resort Taupo District Sports Awards winners announced!

09/11/2019

Emile Richardson wins both Sportsperson and Premier Awards at the Wairakei Resort Taupo District Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/e0a1337d-4ce6-425e-9867-0ced9000c40c/Community-Coach-John-Goodwin-with-Sport-Waikato-Trustee-Chris-Milne.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 Hamilton City Sports Awards winners announced!

2019 Hamilton City Sports Awards winners announced!

08/11/2019

Track and field coach John Goodwin named Community Coach of the Year at the Hamilton City Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/d30c0e8f-961f-410f-ad5d-485e174c9019/Team_Bulklines.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 The Lines Company Otorohanga District Sports Awards winners announced!

2019 The Lines Company Otorohanga District Sports Awards winners announced!

07/11/2019

Bulklines Otorohanga Men’s A Football Team takes out Team of the Year for the third year in a row at The Lines Company Otorohanga District Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/e244122e-ab89-4739-b32a-0ad213c57afb/Events.png.aspx?width=5333&height=3000&ext=.png
Hauraki/Thames Coromandel District Sports Awards 2019 nominations are in!

Hauraki/Thames Coromandel District Sports Awards 2019 nominations are in!

25/10/2019

Hauraki/Thames Coromandel nominees have been announced!

Click to read more

Working...