Sport Waikato’s Sports Awards season is all go for the upcoming District Sports Awards, celebrating the 2019 sporting excellence in our region.  

Nominations have now closed and judging has taken place for the District Sports Awards held throughout November. Most of the districts in the region have their own awards event with category winners going forward to be considered for the prestigious Brian Perry Waikato Regional Sports Awards, held on Thursday January 30th, 2020.

Sport Waikato CEO Matthew Cooper says he is impressed with the quality of nominees from a wide variety of sports nominated this year.

“It’s so encouraging to see the range of sporting codes represented in the nominations with everything from tennis to golf, and woodchopping to shearing. Thanks to all those who took the time to nominate - the sporting talent in our region is inspiring and I am really looking forward to our awards evening and celebrating our district’s success,” Cooper said.
 
The Lines Company Waitomo District Sports Awards will this year be held at the Les Munro Centre in Te Kuiti on Monday 25 November with awards beginning at 7pm. Supper is included in the evening and the MC is Eric Murray. 
 
Tickets cost $25.00 and are available for purchase online at www.sportwaikato.org.nz/awards.
 
Sport Waikato District Sports Awards events will take place in Taupo, South Waikato, Waikato, Waipa, Matamata-Piako, Otorohanga, Waitomo, Hamilton and Hauraki/Thames-Coromandel districts during the month of November. Check out www.facebook.com/sportwaikato to follow the announcements of the winners on each of the awards nights.

Ends.

 
 
Dede Downs - Sport Waikato Waitomo District Coordinator
07 878 7867or 027 027 485 3692 or email waitomo@sportwaikato.org.nz 
 

Lisa Bishop – Communications Advisor
07 858 5388 or 021 240 9171 or email lisab@sportwaikato.org.nz 

 

WAITOMO NOMINEES

 
Administrator
Antonia Jongmans Motor Sport
Erin Brookes Rugby Union
Monique Needham Rugby Union
Nikki Maikuku Rowing
Rebecca Clapcott Swimming
Renee Gill Netball
 
Club
New Zealand Shearing Championships
North King Country Motorcycle Club
Piopio Rugby Football Club 
Te Kuiti and Districts Pony Club
Te Kuiti Bowling Club
Te Kuiti Squash Rackets Club
 
Coach
Ben Needham Rugby Union
Ben Stubbs Hockey
Graeme Plenderleith Gymnastics
Jono Sheehan Rugby Union
Rangi Te Whare Multiple Sports
Tui Anderson Netball
 
Emerging Talent
Clay Harris Equestrian
Isaac Pethybridge Football
Mikaela Bradley Football
Topia Barrowcliffe Shearing
 
Innovation in Sport & Recreation
Brook Park Disc Golf
Te Waitere Mountain Bike Classic 
 
Secondary School Sportsperson
Caleb Davey Squash
Quin Stephens Multiple Sports
Ariki Salvation-Turner Basketball
Barney Rawiri Basketball
Jessie James Athletics
Katie Corbett Athletics
Michael Fetalaiga Rugby Union
Samantha Corbett Athletics
Samantha Kelly Motor Sport
Tainui Te Moanapapaku-Stephens Basketball
 
Official
Aaron Smith Hockey
Carolyn Webster Netball
Daryl Croad Shearing
Justez Howe Basketball
 
Secondary School Contribution to Sport
Morgan Hussey Multiple Sports
Rali Hayes-Purnell Ki-o-Rahi
 
Service to Sport
Andrew Downey Tennis
Glynn Meads Rugby Union
Ken Perry Golf
Kim Osborne Woodchopping
Maria McDonald Rugby Union
Maryann Grainger Multiple Sports
Paul Mitchell Rugby Union
Richard Pethybridge Football/Basketball
Suzanne Downey Tennis
 
Sportsperson
Chris Lord Woodchopping
Geoffrey McManus Lawn Bowls 
Stuart Child Dog Trials
Vicki Coll Lawn Bowls
 
Team
Te Kuiti Bowling Club Women's Pairs Team
Te Kuiti High School Ki-o-Rahi Team
 
 

The Lines Company Waitomo District Sports Awards 2019 nominations are in!

More News Articles

~/getmedia/7e55427a-1515-4e9c-b732-0c136d53c8ee/TPO_Sportsperson-Premier-Award_Emile-Richardson.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 Wairakei Resort Taupo District Sports Awards winners announced!

2019 Wairakei Resort Taupo District Sports Awards winners announced!

09/11/2019

Emile Richardson wins both Sportsperson and Premier Awards at the Wairakei Resort Taupo District Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/e0a1337d-4ce6-425e-9867-0ced9000c40c/Community-Coach-John-Goodwin-with-Sport-Waikato-Trustee-Chris-Milne.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 Hamilton City Sports Awards winners announced!

2019 Hamilton City Sports Awards winners announced!

08/11/2019

Track and field coach John Goodwin named Community Coach of the Year at the Hamilton City Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/d30c0e8f-961f-410f-ad5d-485e174c9019/Team_Bulklines.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 The Lines Company Otorohanga District Sports Awards winners announced!

2019 The Lines Company Otorohanga District Sports Awards winners announced!

07/11/2019

Bulklines Otorohanga Men’s A Football Team takes out Team of the Year for the third year in a row at The Lines Company Otorohanga District Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/e244122e-ab89-4739-b32a-0ad213c57afb/Events.png.aspx?width=5333&height=3000&ext=.png
Hauraki/Thames Coromandel District Sports Awards 2019 nominations are in!

Hauraki/Thames Coromandel District Sports Awards 2019 nominations are in!

25/10/2019

Hauraki/Thames Coromandel nominees have been announced!

Click to read more

Working...