Sport Waikato’s Sports Awards season is all go for the upcoming District Sports Awards, celebrating the 2019 sporting excellence in our region.  
 
Nominations have now closed and judging will be taking place shortly for the District Sports Awards held throughout November. Most of the districts in the region have their own awards event with category winners going forward to be considered for the prestigious Brian Perry Waikato Regional Sports Awards, held on Thursday 30th January 2020.
 
Sport Waikato CEO Matthew Cooper says he is impressed with the quality of nominees from a wide variety of sports nominated this year.
 
 “It’s so encouraging to see the range of sporting codes represented in the nominations with everything from clay target shooting to motor sport, and basketball to woodchopping. Thanks to all those who took the time to nominate - the sporting talent in our region is inspiring and I am really looking forward to our awards evening and celebrating our district’s success,” Cooper said.
 
The Mercury South Waikato District Sports Awards will this year be held at the South Waikato Sport & Events Centre in Tokoroa on Tuesday 12 November beginning at 6.30pm. Dinner is included in the evening and we will hear from guest speaker Lesley Elder, with MC Teokotai Tarai.
 
Tickets cost $35.00 and are available for purchase online at www.sportwaikato.org.nz/awards.
 
Sport Waikato District Sports Awards events will take place in Taupo, South Waikato, Waikato, Waipa, Matamata-Piako, Otorohanga, Waitomo, Hamilton and Hauraki/Thames-Coromandel districts during the month of November. Check out www.facebook.com/sportwaikato to follow the announcements of the winners on each of the awards nights.
 
Ends.

 
 
Lisa Mansell - Sport Waikato South Waikato District Coordinator
027 471 5968 or email southwaikato@sportwaikato.org.nz  

Lisa Bishop – Communications Advisor
07 858 5388 or 021 240 9171 or email lisab@sportwaikato.org.nz 

 

SOUTH WAIKATO NOMINEES


Administrator
Cindy Petero Touch
Hayley Rees Football
Kirby Van Der Heyden Multiple Sports
Leanne Jacobi Bluelight Cactus Programme
Natasha Vano Basketball
Te Paea Riki-Pahewa Netball
Teresa Mundell Rugby Union
 
Club
Southern United Rugby Football Club
Tokoroa Mountain Bike Club (TMBC)
 
Coach
Chris Teague Football
Christian Vano Basketball
Greg Fladgate Rugby Union
June Seymour Squash
Nicole Bartie Netball
Richie Brown Rugby Union
Sarah Bass Netball
Tamihana Wilson Football
Vaine Nicholson Badminton
 
Emerging Talent
Cleveland Cherry Woodchopping
Tyra Begbie Rugby Union
 
Secondary School Sportsman
Caelys-Paul Putoko Basketball
Cassius Cowley Rugby League
Colin Phayer Judo
Paiaka Wilson Athletics
Texas Henare Basketball
Torbjorn Marstorp Clay Target Shooting
 
Secondary School Sportswoman
Daeja Bernice Kaponga Rugby Union
Hoana-Rose Solomon Basketball
Klee Begbie Rugby Union
Monica Popata Rugby Union
Tayejah Tunupopo Basketball
Victoria Steiner Motor Sport
 
Official
Kyro Stevens Basketball
Maiya Tuakana Basketball
 
Secondary School Contribution to Sport
Aliana Maea Basketball
Daley O'Rourke Nicholls Leadership
Lily Teao Basketball
Litiana Billet Netball
Vineta Manu Basketball
 
Service to Sport
Lindsay Coffin Tennis
Maree Le Gros Badminton
Margaret Hejl Badminton
Warren Goodhue Cycling
 
Sportsperson
Bruce Liddington Woodchopping
Dion Newth Cycling
Frank Tasi Powerlifting
Janita Poko (Tatana) Weightlifting
Thea Keith-Matchitt Football
 
Team
Forestland O'Geez Women's Netball Team
JB Basketball
Tokoroa E Grade Men's Squash Team
Tokoroa High School Senior A Netball Team
 
 
 

Mercury South Waikato District Sports Awards 2019 nominations are in!

More News Articles

~/getmedia/7e55427a-1515-4e9c-b732-0c136d53c8ee/TPO_Sportsperson-Premier-Award_Emile-Richardson.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 Wairakei Resort Taupo District Sports Awards winners announced!

2019 Wairakei Resort Taupo District Sports Awards winners announced!

09/11/2019

Emile Richardson wins both Sportsperson and Premier Awards at the Wairakei Resort Taupo District Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/e0a1337d-4ce6-425e-9867-0ced9000c40c/Community-Coach-John-Goodwin-with-Sport-Waikato-Trustee-Chris-Milne.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 Hamilton City Sports Awards winners announced!

2019 Hamilton City Sports Awards winners announced!

08/11/2019

Track and field coach John Goodwin named Community Coach of the Year at the Hamilton City Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/d30c0e8f-961f-410f-ad5d-485e174c9019/Team_Bulklines.jpg.aspx?width=480&height=320&ext=.jpg
2019 The Lines Company Otorohanga District Sports Awards winners announced!

2019 The Lines Company Otorohanga District Sports Awards winners announced!

07/11/2019

Bulklines Otorohanga Men’s A Football Team takes out Team of the Year for the third year in a row at The Lines Company Otorohanga District Sports Awards

Click to read more

~/getmedia/e244122e-ab89-4739-b32a-0ad213c57afb/Events.png.aspx?width=5333&height=3000&ext=.png
Hauraki/Thames Coromandel District Sports Awards 2019 nominations are in!

Hauraki/Thames Coromandel District Sports Awards 2019 nominations are in!

25/10/2019

Hauraki/Thames Coromandel nominees have been announced!

Click to read more

Working...